Nieuwe MR30

Alles over reizigerstreinen in België.
TimJ36
Berichten: 582
Lid geworden op: 14 apr 2020, 18:06

Re: Nieuwe MR30

Bericht door TimJ36 »

Er zal wel niet veel in de aanbesteding gestaan hebben rond duurzaamheid en lokale tewerkstelling. Een nietigverklaring of politieke tussenkomst is de enige oplossing om hier nog onderuit te komen, en om nog wat perspectief te geven aan de 480 mensen die tewerkgesteld zijn in Brugge.
AlexNL
Berichten: 2291
Lid geworden op: 15 jun 2008, 02:34
Locatie: Breda, Nederland

Re: Nieuwe MR30

Bericht door AlexNL »

Het is niet voor het eerst dat 'Brugge' naast een grote opdracht grijpt: met de Desiro ging Siemens er met de kluif vandoor. Uiteindelijk was het dankzij inmenging van Marc Descheemaecker persoonlijk dat men in Brugge als onderaannemer voor Siemens aan de slag ging.

Wellicht kan zoiets dit keer ook nog gebeuren - een bestelling van tot 600 treinstellen is enorm. Heeft CAF daarvoor de capaciteit? (Al zal men ook de fabriek in Reichshoffen draaiende willen houden.)
groentje
Berichten: 7506
Lid geworden op: 02 feb 2006, 18:22
Locatie: Op 3 km van FBMZ

Re: Nieuwe MR30

Bericht door groentje »

Als je als fabriek enkel moet overleven van lokale opdrachten, dan heb je een probleem. Wil je meedoen in een ruimere markt, dan kan je je eigen markt niet afschermen.
Maar ik wacht ook nog af op een bevestiging elders vooraleer ik geloof dat CAF de aanbesteding zou gewonnen hebben, noch De Standaard, noch De Tijd, noch VRT hebben het nieuws gedeeld, dus ik zou nog niet zo zeker zijn van dit gerucht.
AlexNL
Berichten: 2291
Lid geworden op: 15 jun 2008, 02:34
Locatie: Breda, Nederland

Re: Nieuwe MR30

Bericht door AlexNL »

groentje schreef: 04 mar 2025, 00:05 Als je als fabriek enkel moet overleven van lokale opdrachten, dan heb je een probleem. Wil je meedoen in een ruimere markt, dan kan je je eigen markt niet afschermen.
Mee eens, maar het gebeurt vaker. Een conglomeraat zoals een ex Bombardier heeft fabrieken in verschillende landen, die bedienen vaak vooral de lokale/regionale markt. Als dat dan ineens wegvalt, bijvoorbeeld omdat een reguliere grote klant ineens lokaal produceren minder belangrijk vindt, dan komen ze in de problemen.

Bombardier Brugge dreigde te moeten sluiten omdat er geen werk meer was, de bouw van de Desiro heeft de fabriek gered. De M7 sloot daar min of meer naadloos op aan.

Iets soortgelijks zag je in Derby, de fabriek aldaar (thans Bombardier, nu Alstom) dreigde eveneens te moeten sluiten omdat er tijdelijk geen werk meer was. En dat terwijl er in de toekomst nog genoeg werk zou zijn voor HS2. Een vervolgbestelling voor de Elizabeth Line heeft de fabriek uiteindelijk open gehouden.

Voor een partij als CAF of Stadler speelt dit (tot nu toe) minder: zij zijn klein begonnen en hebben uitgebreid naarmate ze meer opdrachten binnenhaalden. En ze bouwen standaardproducten voor het hele continent (en daarbuiten) i.p.v. steeds regionale oplossingen proberen te verkopen waarvoor de regionale knowhow van belang is.
pietje
Berichten: 724
Lid geworden op: 05 jun 2020, 22:17

Re: Nieuwe MR30

Bericht door pietje »

Maar ik dacht toch dat iedereen intussen doorhad dat er op dit moment meer vraag is dan aanbod voor constructiecapaciteit voor rollend materieel?
Als er dan toch nog een fabriek zou gesloten worden omwille van een gebrek aan werk, moet er toch ergens een andere reden zijn waarom men dit zou doen.
Is die fabriek misschien totaal niet meer concurrentieel tegenover anderen?
AlexNL
Berichten: 2291
Lid geworden op: 15 jun 2008, 02:34
Locatie: Breda, Nederland

Re: Nieuwe MR30

Bericht door AlexNL »

Dat er meer vraag is dan aanbod klopt, maar de vraag komt niet altijd terecht bij de locaties die productiecapaciteit over hebben. Treinenbouwers doen soms niet mee aan aanbestedingen omdat ze de capaciteit niet meer hebben.

Volgens de geruchten was het bod van Alstom voor de MR30 goedkoper dan dat van CAF, maar scoorde CAF uiteindelijk toch net iets meer punten dan Alstom.
Dimi
Berichten: 23
Lid geworden op: 09 jun 2024, 19:43

Re: Nieuwe MR30

Bericht door Dimi »

Goeie dag,
De mensen van Alstom zijn kwaad wat niet abnormaal is.
Hun frustratie kan eventueel groter zijn indien de keuze voor CAF een model betreft van de reeks van Coradia's; toen Alstom Bombardier overnam, moest Alstom zijn vestiging dichtbij Strasbourg en de rechten op de reeks van Coradia's afstaan om een trend tot concentratie te vermijden (voor zover ik nog goede herinneringen heb, was dar een eis van de betrokken diensten van de Europese Unie).
vg
Pierre
Gebruikersavatar
Steven
Berichten: 23031
Lid geworden op: 31 jan 2006, 12:06
Locatie: Opwijk

Re: Nieuwe MR30

Bericht door Steven »

In de cataloog van CAF zie ik civity staan maar niets dat verwijst naar coradia.
TimJ36
Berichten: 582
Lid geworden op: 14 apr 2020, 18:06

Re: Nieuwe MR30

Bericht door TimJ36 »

U bedoeld wellicht de Bombardier Talent, die wordt nu geproduceerd door CAF.
AlexNL
Berichten: 2291
Lid geworden op: 15 jun 2008, 02:34
Locatie: Breda, Nederland

Re: Nieuwe MR30

Bericht door AlexNL »

Het gaat hier specifiek om het model Coradia Polyvalent, door SNCF Régiolis genoemd, dat in Reichshoffen wordt gebouwd.

Leveringen daarvan zijn nog steeds gaande en rollen tegenwoordig met een CAF-logo de fabriek uit.
dovaere
Berichten: 651
Lid geworden op: 12 sep 2021, 16:58

Re: Nieuwe MR30

Bericht door dovaere »

Dimi schreef: 05 mar 2025, 12:30 Goeie dag,
De mensen van Alstom zijn kwaad wat niet abnormaal is.
Hun frustratie kan eventueel groter zijn indien de keuze voor CAF een model betreft van de reeks van Coradia's
De bestelling van de NMBS gaat toch niet over de (Alstom -> CAF) Coradia Polyvalent = Régiolis, maar over de CAF Civity (Duo), die een BEMU batterijversie heeft, en waarvan de NS de dubbeldekkers koopt als Dubbeldekker Nieuwe Generatie?
Hun frustratie kan eventueel groter zijn ... toen Alstom Bombardier overnam, moest Alstom zijn vestiging dichtbij Strasbourg en de rechten op de reeks van Coradia's afstaan
"moeten afstaan" is te negatief geformuleerd.
Het was immers de eigen vrije keuze van Alstom om zijn grote concurrent over te nemen en het wou dan ook graag de gevolgen dragen door minder belangrijke zaken TEGEN BETALING te verkopen aan CAF.
(De mensen van Bombardier Brugge zaten trouwens niet in hetzelfde bedrijf als de Alstom-fabriek in Reichshoffen, Frankrijk. Voor Charleroi ligt het anders).
TimJ36
Berichten: 582
Lid geworden op: 14 apr 2020, 18:06

Re: Nieuwe MR30

Bericht door TimJ36 »

Het bod van Alstom was goedkoper, maar NMBS-woordvoerder Bart Crols verdedigd op het VRT NWS Journaal dat 'prijs-kwaliteit' de doorslag gaf voor CAF.

Het is niet dat de NMBS in de positie zit om grote budgetten te spenderen, dus wat nederigheid in de uitgavenposten is aangewezen, en dus zou de goedkopere prijs van het Alstom-product, samen met de duurzaamheid en lokale tewerkstelling wel degelijk de doorslag moeten hebben gegeven.
Tijgernoot
Berichten: 328
Lid geworden op: 02 dec 2012, 21:27
Locatie: Delfshaven

Re: Nieuwe MR30

Bericht door Tijgernoot »

Als de aanschafprijs lager is maar de gecalculeerde energieverbruik en onderhoudskosten vervolgens dertig jaar lang hoger zijn dan met een duurdere trein, kan het toch de moeite zijn om de duurdere trein aan te schaffen. Een goede aanbesteding houdt niet alleen rekening met de prijs, maar beoordeelt ook andere factoren, zoals total cost of ownership, ervaring en referenties.

CAF heeft op het moment bijvoorbeeld een groter orderboek voor accutreinen dan Alstom en heeft bij NS een grote order vrijwel op tijd kunnen afleveren, wat Alstom de afgelopen jaren bij veel klanten toch niet is gelukt. CAF heeft op het moment ook meer batterijtreinen in het orderboek staan dan Alstom.
wbrm
Berichten: 423
Lid geworden op: 28 mei 2011, 21:11

Re: Nieuwe MR30

Bericht door wbrm »

Je legt eerst na grondig onderzoek de gunningscriteria vast en daar volgt gegeven de offertes een winnaar uit (in die volgorde en niet andersom dus). Het is niet de taak van de NMBS om werk te verschaffen in Brugge.
Enkele jaren geleden werd De Lijn door Lydia Peeters gedwongen de aanbesteding voor nieuwe elektrische bussen 'bij te sturen' zodat Van Hool won. We weten allemaal hoe dat is afgelopen voor de werkgelegenheid in Vlaanderen. Zelfs als de NMBS gedwongen wordt om de aanbesteding bij te sturen zodat Alstom wint is er geen enkele garantie dat Brugge open blijft.
TimJ36
Berichten: 582
Lid geworden op: 14 apr 2020, 18:06

Re: Nieuwe MR30

Bericht door TimJ36 »

wbrm schreef: 05 mar 2025, 21:33 Zelfs als de NMBS gedwongen wordt om de aanbesteding bij te sturen zodat Alstom wint is er geen enkele garantie dat Brugge open blijft.
En daarom zou de NMBS mede-aandeelhouder moeten worden in de fabriek, alleen zo blijft lokale tewerkstelling gegarandeerd.
Laatst gewijzigd door TimJ36 op 05 mar 2025, 21:40, 2 keer totaal gewijzigd.
Plaats reactie